Otwarty Pomnik Kazimierza Nowaka

2
3
4
5
Otwarty Pomnik Kazimierza Nowaka

Kazimierz Nowak to podróżnik który w latach 30tych XX wieku, na rowerze, pieszo, czółnem, na wielbłądzie i konno przebył Afrykę. Podróż z północy na południe kontynentu i z powrotem zajęła mu ponad trzy lata. Po powrocie mieszkał na poznańskim Łazarzu, niestety niecały rok później zmarł w wyniku wycieńczenia organizmu trudami wyprawy. Nie zdążył ukończyć książki dokumentującej swój wyczyn a zapis jego przygód i przemyśleń znamy z listów publikowanych w prasie trakcie jego podróży i zebranych w jedną spójną opowieść dzięki jego ponownemu odkrywcy, Łukaszowi Wierzbickiemu.

Nowak był prekursorem nowego myslenia o Afryce, opisywał z szacunkiem zwyczaje jej mieszkańców oraz przewidział jej wielkie przebudzenie które odbyło się prawie 30 lat po jego śmierci. Znacznie wyprzedzał swoją epokę, samemu żyjąc w apogeum kolonializmu i tryumfu białej supremacji, dostrzegał niesprawiedliwość i irracjonalność tego stanu rzeczy. Bezlitosny wyzysk, zbrodnie i rabunkowa gospodarka kolonialnych imperiów, odbywała się pod płaszczykiem „cywilizowania dzikich”. Cywilizowanie oznaczało w rzeczywistości demoralizację i rozbijanie tradycyjnych struktur społecznych, powodowało pauperyzację całych narodów, ze skutkami takiej polityki wiele państw afrykańskich zmaga się do dziś.

W historii Nowaka ważny jest  sam wyczyn, pokonanie ogromnych odległości w trudnych warunkach, zmaganie się ze swoimi słabościami, chorobami, przeciwnościami losu i bardzo skromnymi środkami na podróż.

Była to wyjątkowa postać, przez wiele lat całkowicie zapomniana i przez to szczególnie warta upamiętnienia w sposób nietypowy, otwarty i oddolny.

Dlatego wspólnie z mieszkańcami stworzyliśmy ideę interaktywnej rzeźby która będzie angażowała element historycznej infrastruktury Łazarza, zabytkową gazową lampę przy ulicy Małeckiego.

Rzeźba będzie składała się ze stacjonarnego roweru zamontowanego w sąsiedztwie latarni, który w trakcie pedałowania za pomocą dynama generować będzie prąd sprawiający iż umieszczona w latarni żarówka będzie świecić. Do rzeźby będzie zamontowany licznik przebytego dystansu, chcemy symbolicznie pokonać 40000 kilometrów, tyle ile w przybliżeniu pokonał Nowak przemierzając Afrykę.

Pedałując, każdy będzie mógł naładować telefon- rzeźba ma wbudowaną ładowarkę.

Pomnik powstal dzięki wsparciu fimy Trainer i Wydziału Kultuy UMP

 Poznań 2018